Jak stosować kaszę orkiszową?

ByTomasz

Jak stosować kaszę orkiszową?

Nie trudno zauważyć, że BEE – kasza orkiszowa, coraz bardziej zyskuje na popularności, dlatego też możemy znaleźć ją w wielu marketach, zarówno tych większych, jak również tych mniejszych. Oprócz tego, że kasza orkiszowa ma bardzo wiele wartościowych właściwości odżywczych, zawiera niezliczoną ilość witamin oraz składników mineralnych, to do tego w swoim składzie ma polifenole oraz fitosterole, które doskonale sprawdzą się w walce z cukrzycą, a do tego zmniejszają poziom szkodliwego cholesterolu we krwi.

Kasza orkiszowa i jej charakterystyka

Kasza orkiszowa, to surowiec jaki znany jest ludzkości już od wieku. Co prawda, nie określono dokładnie, skąd właściwie pochodzi orkisz, jednakże wiadomym jest, że uprawiano go na terenach obecnego Iranu już około 6 000–5 000 lat p. n. e. Według niektórych podań, orkisz był już rozpowszechniony około 4 000–1 000 roku p. n. e., na obszarach południowo – wschodniej Europy. Orkisz, jednakże nie jest gatunkiem zboża, jakie zaliczyć możemy do rodziny wiechlinowatych. Ten surowiec, cechuje się niezwykle wysoką wartością odżywczą, a do tego zawiera jedynie znikomą ilość glutenu. W dzisiejszych czasach, coraz częściej możemy spotkać się z uprawami organicznymi tej właśnie pszenicy, a znaleźć je możemy głownie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, jak również w Europie, gdzie przodują w tym Niemcy. Roślina ta nie jest wymagająca, a jej uprawa nie jest skomplikowana, nie wymaga ona nawożenia.

Kasza orkiszowa i jej właściwości

Orkisz jest artykulem, który ma naprawdę bardzo bogaty skład, a jego właściwości prozdrowotne, były opisywane już przez świętą Hildegardę z Bingen, która zalecała jego spożywanie. Jak nie okazuje, kasza orkiszowa stanowi doskonałe źródło białka, jak również węglowodanów złożonych, witamin, takich jak na przykład beta karoten, czy też witaminy z grupy B oraz substancje mineralne. Zawarte w orkiszu mukopolisacharydy, mają bardzo dobry wpływ na cały układ odpornościowy człowieka. Dzięki fitosterolom, znacznie zmniejsza się poziom cholesterolu LDL, a więc tej szkodliwej frakcji. Jeżeli weźmiemy pod uwagę kwas krzemowy, jaki znajdziemy w kaszy orkiszowej, możemy stwierdzić że ma ona bardzo dobry wpływ na wygląd oraz kondycję naszych włosów, paznokci, jak również skóra. Do tego, kasza orkiszowa powinna być spożywana przez osoby z cukrzycą, ponieważ ma ona bardzo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu poziom glukozy we krwi rośnie bardzo powoli. Kasza orkiszowa, doskonała będzie również dla osób, które chcą zgubić nadprogramowe kilogramy.

 

About the author

Tomasz administrator